Бомбардиран театарот во Мариупол, Украина: Русија го негира нападот

Руските сили во средата фрлија бомба врз театарот во украинскиот пристанишен град Мариупол, каде стотина цивили беа засолнети во средата, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.

Министерството соопшти дека многу луѓе се заробени под рушевините на театарот и ја обвини Русија дека извршила воено злосторство. Се наведува дека бројот на жртви се уште не е познат.

Градскиот совет на Мариупол, кој сподели слика од уништената зграда, рече дека руските сили „намерно и цинично го уништиле Драмскиот театар во срцето на Мариупол“.

„Авионот фрли бомба врз зграда во која се криеја стотици жители на Мариупол“, се вели во соопштението.

Руското Министерство за одбрана ги отфрли обвинувањата дека цел на напад била зградата на театарот. Во Москва, Министерството за одбрана тврди дека нивните сили не ја нападнале зградата и наместо тоа го обвини баталјонот Азов, екстремно десничарска украинска милиција, дека ја кренал во воздух, јави новинската агенција РИА.