Како да патувате безбедно на нови дестинации со вашето домашно милениче

Не сте единствените кои сте подготвени да прошетате на пролетното сонце и да истражувате нови места. Вашите миленици се исто толку желни како вас, ако не и повеќе.

Ако планирате да го донесете вашето домашно милениче во вашата следна авантура, има неколку работи што треба да ги направите за да ги подготвите. Еве го вашиот сеопфатен водич за планирање екскурзија за миленичиња.

Јавните места како плажи, паркови и пешачки патеки се скоро секогаш пријатни за миленичиња. Внимавајте на знаците што укажуваат дека некое место не е безбедно за вашето милениче, но во повеќето случаи, можете да уживате на годишен одмор или одмор со вашето домашно милениче на некое од овие места. Разгледувањето во нов град може да доведе до неколку уникатни фотографии со вашето домашно милениче, ако можете да ги натерате да седат мирно доволно долго со сите нови стимуланси околу нив. Рестораните и винарските визби се можеби и првата дестинација на нашата листа, особено ако се со простор на отворено и ги почитуваат рестриктивните мерки за Ковид-19. Веројатно ќе треба да се јавите однапред или да ја проверите нивната веб-страница за да потврдите дека можете да го донесете вашето домашно милениче, но многу места ќе го дозволат тоа, особено ако тие нудат седење на отворено.

Каде ќе престојувате? 

Кога и да патувате некаде ново, ќе ви треба место за ноќевање. Движењето со семејството или пријателите го олеснува, особено ако немаат миленичиња или нивните миленици се согласуваат со вашите. Ако треба да престојувате во хотел, бидете подготвени за одбивање или за ноќна такса за миленичиња. Секогаш јавувајте се за да потврдите дека хотелот е пријателски за миленичињата. Повеќето хотели не дозволуваат чекирање до попладне, па затоа треба да го испланирате пристигнувањето околу тоа време. Во спротивно, ќе ви треба место за милување домашно милениче пред да може да влезете во вашата соба.

Ако сакате да патувате низ државата (а поради Ковид-19, можеби и ова лето тоа ќе биде поедноставната опција за многумина), ви го предложуваме хотелот Дипломат во Охрид. На само 150 метри оддалеченост од брегот на Охридското езеро и 1 километар од центарот на Охрид, вработение во овој хотел се секогаш расположени за топло дочекување на нивните гости кои патуваат заедно со нивните миленичиња.

Како ќе стигнете таму?

Секоја туристичка компанија има своја политика за миленичиња и не сакате да слушнете дека не можете да се качите бидејќи вашето домашно милениче не е дозволено.

За во авион

Домашните миленици со краток нос се борат да дишат на поголема надморска височина, па затоа летањето воопшто не се препорачува за тие раси. Летањето во кабината е секогаш подобро од летањето во товарниот простор. Планирајте дополнително време на безбедносните порти, однапред прилагодете го вашето домашно милениче до неговиот патнички превозник и изберете директни летови секогаш кога е можно.

Со кола?

Секогаш заштитете го вашето домашно милениче со сигурносен превозник на задното седиште на вашето возило. Ставете го во специјален патнички превозник ако вашето домашно милениче сака многу да се движи, а ако не можете да си дозволите превозник, можете да пробате со поевтината варијанта – стара гајба или картонска кутија. Ако ги отворите прозорците за малку воздух, обидете се да спречите вашето домашно милениче да ја држи главата надвор затоа што може да се повреди со летачки остатоци или да развие инфекција од налетот на студениот воздух. Планирајте запирања за одмор и не оставајте го вашето домашно милениче само во автомобилот бидејќи температурата може брзо да се зголеми и да им наштети. Возењата со возови и автобуси се слични, но веројатно ќе бидете принудени да го ставите вашето домашно милениче во носач и евентуално во одреден простор за нив. Исто така, ќе мора да ги координирате паузите за тоалет околу постојките што се вградени во маршрутата.

Што да понесете со себе? 

Никогаш не боли да се биде премногу подготвен, но понекогаш патувањата не го дозволуваат тоа. Имате само ограничен простор, затоа направете го да брои со најважните работи.

Храна и вода

Измерете доволно оброци за колку дена ќе патувате и спакувајте неколку дополнителни лажички за итен случај. Донесете шише за патување за давање вода на вашето домашно милениче во движење.
Влажна храна и познати чинии: Многу миленичиња ќе одбијат да јадат храна во непознат амбиент. Влажната храна е скоро неодолива, па спакувајте лименка или две за да му помогнете на вашето домашно милениче да јаде доколку се однесува тврдоглаво. Вашето домашно милениче може подобро да одговори на времето на јадење, ако донесете чинии што ги знаат. Запознајте ги со неколку чинии за патувања пред да заминете.

Јака, поводник и ремен

Осигурете се дека ознаките на вашето домашно милениче се актуелни на јаката што ја носите. Не заборавајте на темперамент за подолги прошетки. Повеќето места ќе бараат од вас да го чувате вашето домашно милениче на поводник, па дефинитивно не заборавајте да спакувате и барем еден поводник.
Давање мали „награди“ (крекери, бисквити за животни) на вашето домашно милениче во текот на целото патување ќе ги расположи, особено ако тие покажуваат знаци на страв или неподготвеност. Можеби ќе морате и да пробате и некои апчиња за смирување што би можеле да му помогнат на вашето домашно милениче да се релаксира за време на патувањето. Секогаш разговарајте со вашиот ветеринар пред да му дадете на вашето домашно милениче нови лекувања или супстанции.

Играчки

Милениче на кое му е досадно може брзо да стане деструктивно милениче. Бидете сигурни дека вашето домашно милениче мора да си најде занимација ако планирате да го оставите сами во хотелска соба. Надоместокот за штета е најлошиот начин да се заврши одморот.

Пред да заминете, проверете дали вашето домашно милениче неодамна примило лекови против болви и крлежи, особено ако одите на место каде овие паразити се вообичаени. Исто така, забележете ги потенцијалните опасности како отровни растенија или екстремно време што може да му наштети на вашето домашно милениче. На крајот на краиштата, подготовката е вашата најдобра опција за заштита на вашиот крзнен пријател и пријатно време со нив на одмор.

Source KFOX14