Приведена е новинарката Марина Овсијаникова која протестираше на рускиот Прв канал 

Марина Овсијаникова, уредничка на рускиот Канал 1, кој е под државна контрола, беше приведена откако во понеделникот се појави на сетот и упадна на програма во живо држејќи антивоен знак.

Знакот, јасно видлив за неколку секунди, гласеше: „Прекинете ја војната, не верувајте во пропагандата, овде ве лажат“.

Во моментов, не се знае каде се наоѓа Овсијаникова. Адвокатот на Овсијаникова, Павел Чиков, објави на Твитер дека не може да го најде својот клиент.

„Марина Овсијаникова сè уште не е пронајдена. Таа е во затвор повеќе од 12 часа“, рече тој во вторникот наутро.

Тој рече дека првичната полициска истрага „не дава основа за притвор и затвор“.

Полицијата ја уапси поради новиот закон со кој се забранува воената акција на Русија во Украина да се нарекува „инвазија“ или ширење „лажни вести“ за конфликтот.

Иако најстрогите казни предвидуваат потенцијална затворска казна до 15 години, г-дин Чиков рече дека г-ѓа Овсијаникова најверојатно ќе биде казнета со парична казна од 30.000 до 60.000 рубли (205-410 фунти).

За време на протестот, кој се одржа во живо на главната руска вечерна информативна програма, г-ѓа Овсијаникова рече: „Не на војната! пред програмскиот директор да пресече рано на снимен вести.

Пред инцидентот, таа сними видео во кое настаните во Украина ги нарече „злосторство“ и рече дека се срами да работи за, како што ја нарече, пропаганда на Кремљ.

„Се срамам што си дозволив да кажувам лаги на телевизискиот екран. Се срамам што дозволив Русите да бидат претворени во зомби-нација“, објасни таа. „Ние само немо го гледавме овој нехуман режим.“

Г-ѓа Овсијаникова, која рече дека нејзиниот татко е Украинец, го повика рускиот народ да протестира против војната, велејќи дека само тие можат „да го запрат лудилото“.

„Не плашете се од ништо, не можат сите да не уапсат“, рече таа.

Од моментот кога стана познат идентитетот на г-ѓа Овсијаникова, таа доби десетици коментари на нејзината Фејсбук страница на украински, руски и англиски јазик, во кои и се заблагодарува за нејзините постапки.

Украинскиот претседател Зеленски, исто така, ја поздрави јавно поради тоа што се осмелила да ја каже вистината.

Но, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, нејзините постапки ги нарече хулиганство. Вестите на руската телевизија долго време се контролирани од Кремљ, а независните гледишта се ретки на сите големи канали.

Руските медиуми под контрола на државата ја нарекуваат војната како „специјална воена операција“ и ја прикажуваат Украина како агресор, опишувајќи ја избраната влада во Украина како неонацисти.

Неколку од преостанатите независни медиуми во Русија престанаа да емитуваат или објавуваат по притисок од властите, вклучително и радио станицата „Ехото на Москва“ и ТВ Дожд – онлајн ТВ канал.

Source BBC