Успех за жените номинирани на наградите на London critics’ circle film awards

Филмови во режија на жени ги вклучуваат Saint Maud на Rose Glass со осум номинации, следен од Rocks на Sarah Gavron, со шест номинации.

Режисерките триумфираа во номинациите за годишните награди во кругот на критичарите во Лондон, со филмовите на  Rose GlassSarah GavronChloé Zhao and Emerald Fennell  кои добија најмногу пофалби и номинации.

Психолошкиот хорор на Glass, Saint Maud, на првото место, со осум номинации, проследен со приказната за созревањето во Лондон на Gavron, Rocks, со шест, Nomadland, филмот на Chloé Zhao кој на пат кон номинација за оскар , со пет, и комедијата за одмазда поради силување на Fennell, Promising Young Woman, со четири.

Љубовното писмо за Холивуд на David Fincher, Mank, исто така има четири, како и Steve Mcqueen’s Lovers Rock, дел од неговиот квинтет на Small Axe филмови на Би-Би-Си.

41-то издание на наградите меша фантастика и не-фантастика за неговиот 10-кратен скратен список за филм на годината, во кој е вклучена и егзистенцијалната комедија на Roy Andersson – About Endlessness, Collective, документарец кој ја открива извонредна корупција во Романија, неверојатниот филм на Charlie Kaufman I’m Thinking of Ending Things, Minari, корејско-американската имигрантска драма на Lee Isaac Chung и трилерот за Гвантанамо од Kevin Macdonald, The Mauritanian.

Во меѓувреме, Chadwick Boseman, кој доби постхумно признание на наградите  Gotham во понеделникот, беше номиниран за главната улога во Black Bottom на Ma Rainey  и споредната улога во Da 5 Bloods.  Morfydd Clark  од  Saint Maud беше спомнат повеќе од еднаш, како и Anthony Hopkins, Carey Mulligan, Riz Ahmed, Vanessa Kirby, Sacha Baron Cohen and Bukky Bakray.

Ahmed беше изненадувачки победник во категоријата главен актер на Gotham за неговата улога во  Sound of Metal . Таа церемонија ја зацврсти репутацијата на Nomadland како филм што треба да се победи оваа сезона; досега беше прогласен за најдобар филм од здруженија на филмски критичари, а на филмските фестивали во Торонто и во Венеција ја освои наградата за најдобар филм, каде што имаше премиера минатото лето.

London critics’ circle awards ќе бидат доделени на виртуелна церемонија на 7 февруари. Тие го задржаа вообичаеното место во календарот за доделување награди, за разлика од Baftas, Golden Globes and Oscars, кои ги сменија датумите за неколку месеци наназад, поради пандемијата на коронавирусот.

За да ја видите целата листа на номинации кликнете тука.