Женски права и сексуално малтретирање: Нападнати 5 ученички во белградската школа за глума

Сопственикот на белградската школа за глума, кој беше уапсен под сомнение за силување и незаконски сексуални дејствија, треба да биде сослушан во понеделникот во Вишото јавно обвинителство во Белград. Се сомнева дека Мирослав Мика Алексиќ извршил сексуален напад врз пет ученички во училишните простории за глума од 2012 до 2020 година, од кои две во тоа време биле малолетнички, соопшти МВР по апсењето. Осомничениот е приведен и со кривична пријава е донесен до надлежниот обвинител.

Доколку обвинителството поведе кривична постапка за силување и недозволени сексуални дејствија, тој може да биде осуден на казна затвор до 15 години. Бидејќи се сомнева дека има и други жртви кои биле сексуално нападнати од страна на осомничениот, тие можат да го пријават тоа во просториите на Полициската управа за град Белград, булевар Деспот Стефан 107.

Актерката Милена Радуловиќ јавно го обвини наставникот по глума, режисер и сценарист Мирослав Алексиќ за силување кога имала 17 години. „По тешка внатрешна борба, јас и некои храбри девојки решивме да застанеме на патот на темниот круг на злоупотреба“, напиша Радуловиќ на Инстаграм.

По извештаите во медиумите, српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ ја поддржа актерката. „Исповедта на младата актерка Милена Радуловиќ ни покажува колку сексуално насилство е присутно во нашето општество, но исто така и колку е тешко да се забележи и да се пријави, бидејќи е перфидно и подмолно“, рече Михајловиќ, кој е на чело на владиното Координативно тело за еднаквост на половите.

За кривични дела силување и недозволени сексуални дејствија, особено кога станува збор за малолетници, се заканува затворска казна од пет до 15 години.

Кој е Мирослав Мика Алексиќ?

Мирослав Мика Алексиќ е режисер кој со децении ја води школата за глума за млади „Stvar Srca“. Во неговата школа помина значителен актерски талент, кој до неодамна важеше за еден од најпочитуваните – Хана Селимовиќ, Никола Џуричко, Никола Којо, Катарина Радивојевиќ и многу други. Од 1980 година, тој беше уметнички директор на Драмското студио на Телевизија Белград, основано од Братислав Бата Миладиновиќ. Тој е режисер на ТВ серијата „Материја на срцето“, „Погрешни проценки“, „Соба 405“ и глумеше во „Шапка“ на професорот Коста Вујиќ, филм од 1972 година. Снимаше и режираше видео од свадбата на Аркан, командант на паравоената формација на Српскиот волонтерски град, познат по своите врски со белградското подземје, и поп-пејачката Светлана Цеца Величковиќ. Роден е на 5 февруари 1952 година во Белград.

Факултет за драмски уметности, Белград, Србија: Поддршка на младата актерка

Факултетот за драмски уметности, безрезервно и одлучно, дава поддршка на младата актерка и поранешна ученичка на нашето училиште, Милена Радуловиќ, во нејзината борба за гонење и казнување на каква било форма на сексуално злоставување и вознемирување на адекватен начин.

„Би сакале да ве потсетиме дека Мирослав Алексиќ никогаш не работел на Факултетот за драмски уметности, ниту бил вклучен на кој било начин во процесите на образование и работа со нашите студенти“, се вели во соопштението на ФДА. На неговите работилници присуствуваа и деца кои не го продолжија своето образование во областа на актерската и драмската уметност, се додава. „Ова е важно да се нагласи бидејќи проблемот со сексуална злоупотреба и злоупотреба на моќ не е проблем на една професија, но може да биде присутен во која било социјална и професионална структура, додека вината за секое дело е индивидуална и исклучиво на сторителот.

Претставниците на невладината организација „Автономен женски центар“ изјавија дека се горди на младите жени кои пријавиле силување и сексуално злоставување што им се случило од лице во кое верувале дека е таму за да ги поучува и поддржува.

„Потсетуваме дека е потребна голема храброст да се зборува против личност која, користејќи позиција на моќ и авторитет, изгради однос на доверба со децата, направи да се чувствуваат посебно, а потоа ги злоупотреби на најтежок начин и наметна чувство на одговорност, вина и срам.”

„Дополнително, ние ги поддржуваме сите родители да разговараат со своите деца како да препознаат сексуално злоставување преку отворени и поддржувачки разговори кои ќе ги охрабрат децата да контактираат со нив доколку им се случи вакво нешто“, се вели во соопштението.