Илјадници демонстранти маршираат за ЛГБТИ правата во Будимпешта

Илјадници Унгарци маршираа на најголемата парада на гордоста во Будимпешта во саботата, во услови на напнатост предизвикана од серија анти-ЛГБТИ реформи на премиерот Виктор Орбан.

Група од околу 200 контра-демонстранти по должината на маршрутата држеа транспаренти на кои пишуваше „Стоп за ЛГБТИ-педофилијата“.

Откако минатиот месец парламентот го усвои законот за „антипедофилија“, критичарите на Орбан во Унгарија и во Брисел, Белгија, го обвинија за мешање на педофилијата со хомосексуалноста.

„Многу луѓе се вознемирени од новиот закон и анти-геј-пропагандата“, изјави за новинската агенција АФП Јохана Мајерцик, портпарол на организаторите на „Гордоста во Будимпешта“.

„Тие сакаат да ја покажат својата поддршка за ЛГБТИ заедницата“, рече Мајерцик, додавајќи дека Парадата на гордоста оваа година е најголема во нејзината 26-годишна историја.

Според АФП, повеќе од 10.000 луѓе учествувале во шарената парада која се движела по главниот булевар пред да ја премине реката Дунав. 

Иако Орбан го прикажува предлог-законот како заштита на децата, ЛГБТИ активистите и поддржувачите велат дека тој ги стигматизира геј луѓето и има за цел да ја поддржи десничарската партија на премиерот пред изборите следната година.

„Никогаш порано не сум била на ЛГБТИ протест, иако секогаш ги поддржував ЛГБТИ луѓето и ги разбирав нивните проблеми“, изјави Софи Варади, 46-годишна мајка на две деца.

„Но, оваа година навистина се чувствувам луто, бидејќи има толку многу пропаганда против нив, тие треба да видат многу луѓе кои ги поддржуваат“, додаде Варади.

Знамиња во боја на виножито висеа од неколку балкони на зградите долж трасата, додека плакатите што ги носеа демонстрантите ги исмеваа Орбан и неговата владејачка партија Фидес чии пратеници го воведоа предлог-законот во парламентот.

Орбан во средата рече дека ќе се одржи национално гласање за да се евалуира домашната поддршка на законот откако Европската комисија започна правна постапка против Будимпешта во врска со мерката.

Контра демо

Група од околу 200 контрадемонстранти на маршот држеа транспаренти на кои пишуваше „Стоп за ЛГБТИ педофилијата“ и извикуваа хомофобични навреди кои ги одделија од учесниците на маршот.

„Законот против педофилија им даде оружје на патриоти како нас, за да ги заштитиме нашите деца од девијации како нив“, им рече еден говорник на контра-демонстрантите преку мегафон.

Откако законот беше одобрен од парламентот во кој доминираше Фидес на 15 јуни, во локалните медиуми се пријавени неколку хомофобични напади, додека ЛГБТИ активистите предупредуваат на растечки страв во нивната заедница.

Неколку десетици амбасадори со седиште во унгарската престолнина исто така присуствуваа на маршот, откако повеќе од 40 амбасади и странски културни институти издадоа заедничка изјава за поддршка на правата на ЛГБТИ на почетокот на оваа недела.

Најновиот закон првично беше ограничен на построги мерки против сексуално злоставување на деца, но неговата последна верзија забрани „прикажување или промовирање“ на хомосексуалноста и промена на полот на возраст под 18 години.

Референдумот повикан од Орбан опфаќа пет прашања, вклучително и поставување на прашањето до граѓаните дали се согласуваат дека на училиштата треба да им се дозволи „да зборуваат за сексуалноста со своите деца без нивно одобрување

Source Al Jazeera