Browsing Tag

LGBTI

Сараевската парада на гордоста повикува на повеќе права за ЛГБТИ заедницата

Втората парада на гордоста во Сараево, како и контра-протестот организиран од тврдокорната муслиманска политичка кампања, заврши мирно во саботата. „Свесни за дискриминација, насилство и говор на омраза, ние се спротивставуваме и јасно…

Унгарскиот декрет создава поволни услови за ново анти-ЛГБТ законодавство

Контроверзниот анти-ЛГБТ закон на унгарската влада, усвоен во јуни, ќе се применува во близина на црквите, како и училиштата, според новиот официјален декрет. Таканаречениот Закон за борба против педофилијата првично имаше за цел да ги…

Отворен повик за уметничка резиденција во Бруклин: Kuća Neda 2021 

Маја Шуле во соработка со Лезбејската организација од Риека „ЛОРИ“ ја организира програмата „Резиденција“ - Kuća Neda која се одржува во Бруклин од 20 декември 2021 до 20 јануари 2022 година и ги поканува сите уметници и истражувачи од…

Нов Зеланд може да биде следната земја што ќе ја забрани терапијата за промена на сексуалната…

Нов Зеланд во петокот воведе закон кој ќе забрани терапија за промена на сексуалната ориентација. Предложениот предлог-закон е усогласен со неодамнешните чекори што другите земји ги презедоа за да обезбедат безбедност за ЛГБТИ+…

Протест на украинските ЛГБТИ активисти пред претседателскиот кабинет 

Новоформираната асоцијација „UkrainePride“ ќе биде домаќин на Парадата на гордоста во Киев, Украина, на 30 јули пред зградата на претседателската администрација, според украинското издание на вестите „Киев пост“. Настанот во Киев ќе трае од…