Како еден филм ги предизвикува родовите стереотипи во Египет

Филмската режисерка Меје Зајед, креативниот ум зад Lift Like a Girl ги споделува своите размислувања за тоа како можеме да ги засилиме достигнувањата на арапските жени и да ги смениме ставовите околу женските бодибилдерки во регионот.

Филм за женски бодибилдерки можеби не е првото нешто што ви паѓа на ум кога размислувате за наградени филмови, но Lift Like a Girl на Меје Зајед го менува сето тоа. Освојувањето на голем број посакувани признанија, вклучувајќи го и „Golden Dove“ на Меѓународниот фестивал во Лајпциг во Германија, наградата на публиката „Јусеф Чериф Ризкалах“ на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро, па дури и да се стави на списокот за пријавување за овогодинешните номинации за Оскари, покажува дека опсесијата на Египет со традиционалната кинематографија конечно направи малку простор за овој документарен филм.

Lift Like a Girl ја раскажува приказната за 14-годишната Асма Абари, со надимакот Зебиба (нејзиниот прекар значи „суво грозје“ на арапски јазик) во текот на четири години, додека тренира да стане бодибилдерка. За 93 минути, Меје ја раскажува приказната на Зебиба, која сега има 20 години, додека созрева од безгрижно дете во професионална спортистка; посилна поради нејзините лични и професионални победи и порази. Зебиба тренира заедно со Рамадан, визионер кој порано бил тренер на египетските шампиони, вклучувајќи ја и неговата ќерка Нахла Рамадан, поранешна светска шампионка и олимписка атлетичарка.

Lift Like a Girl е првиот независен филм на египетската режисерка Меје Зајед и прикажува како во последните неколку години, кревањето на тегови станува еден од најпопуларните спортови во земјата на меѓународно ниво, заедно со пливање и мечување. Филмот на Меје ги отсликува животните приказни на младите спортистки: откажување од кариера во инженерството за да се занимаваат со спорт, со цел да инспирираат промени и да ја зголемат видливоста на жените и девојките кои се бават со бодибилдинг. Lift Like a Girl е првиот филм дистрибуиран од страна на медиумската компанија за производство и дистрибуција на медиумскиот центар на Меје, Клео Медиа.  Таа беше претходно ко-основачка на Rufy’s Films, колектив за помош на независниот филмски оминитет во Александрија. Меје исто така беше во режија на The Mice Room, филм кој премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Дубаи во 2013 година, како и наградуваниот краток A Stroll Down Sunflower Lane кој беше награден за најдобар експериментален филм на филмската платформа во Шарџа во 2019 година.

Source Harper's Bazaar Arabia