На три лица им се суди во Полска заради ЛГБТИ знак на постери од религиозна икона

На тројца активисти за човекови права им се судеше во средата во Полска за наводно сквернавење и навреда на верските чувства со додавање на симболот на виножитото на движењето ЛГБТИ на постерите со почитувана римокатоличка икона и јавно прикажување на изменетата слика, вклучително и на корпи за ѓубре и мобилни тоалети. Активистите рекоа дека креираа постери со виножито а да ги заменат ореолите во иконата на Црна Мадона и бебето Исус, во знак на протест против она што го сметаа за непријателство на влијателната католичка црква во Полска кон ЛГБТИ луѓето.

Една од обвинетите, Елзбиета Подлесна, во средата изјави пред судот дека нивната акција во Плоцк во 2019 година беше поттикната од инсталацијата во градската црква Свети Доминик што ги поврзува ЛГБТИ луѓето со криминал и негативно однесување.

Human rights activists show an altered image with colors symbolizing LGBT rights as they gathered outside the provincial court in Plock, Poland, Wednesday, Jan. 13, 2021 – Copyright AP Photo/Czarek Sokolowski

Тројцата не негираат дека ставиле постери на sидовите и на други места околу црквата, но не признаваат дека ставале налепници со сликата на корпи за отпадоци и тоалети. Тие негираат дека направиле лошо дело. Активистите би можеле да се соочат со затворска казна од две години, доколку бидат осудени под обвинение за навреда на религиозното расположение и сквернавење на најпочитуваната икона во Полска, Богородица од Честохова, попозната како Црна Мадона од Честохова.

Оригиналната икона се чува во манастирот Јасна Гора во градот Честохова од 14 век. Група приврзаници со знамиња на виножито и транспаренти на кои пишуваше “The Rainbow Gives No Offense” се собраа пред судот. Не се очекуваше дека пресудата ќе биде донесена во среда. Подлесна беше уапсена во раната утринска полициска акција на нејзиниот стан во 2019 година.

Таа беше приведена неколку часа и испрашувана за постерите на иконата што беа поставени околу Плоцк. Судот подоцна рече дека не е потребен притвор и нареди да и се додели отштета што е еднаква на околу 2.000 УСД. Случајот го истакна судирот околу социјалните прашања во претежно католичката Полска. Десничарската влада на земјата ги поддржува законите против навреда на верските убедувања и симболи. Застапниците на ЛГБТИ-правата велат дека законите се користат за задушување на човековите права и слободата на говорот.

Source Euro News