Со што ќе се соочуваат жените од Авганистан откако Талибанците го зазедоа Кабул?

Забрзаниот напредок на Талибанците низ Авганистан ги остави жените и девојчињата на маргините, иако цела генерации на жени израснати во Авганистан имаа одредени права и слободи. Сега, повторно се меѓу најранливите категории. Се очекува повторно да ги загубат тие тешко постигнати придобивки откако Талибанците ја преземаа контролата врз Кабул.

Додека Талибанците го завршуваат заземањето на териториите низ Авганистан, влегувајќи и во главниот град од кој беа протерани пред две децении, жените и девојките се меѓу најранливите групи.

Авганистанските жени се првична таргет-група бидејќи јавно зборуваа против нападите на Талибанците или едноставно заземаа авторитетни позиции.

Од почетокот на 2021 година, цивилните смртни случаи се зголемија за речиси 50 проценти, при што повеќе жени и деца загинаа и беа ранети во Авганистан отколку во првите шест месеци од која било година, откако започна евиденцијата во 2009 година, објавија ОН во јули.

Авганистанската влада ги обвини Талибанците за повеќето насочени убиства, иако тие негираат дека извршиле атентати.

Додека исламистичките бунтовници влегуваат во главниот град, многумина стравуваат од кршење на правата на жените, при што Талибанците ќе ја понишат слободата стекната во текот на последните 20 години откако силите предводени од САД помогнаа да се надгледува транзицијата на земјата кон демократија.

„Талибанците ќе ја повлечат слободата на сите нивоа. Ние се бориме против тоа“, изјави портпаролот на авганистанската влада за Ројтерс на 13 август.

“Жените и децата страдаат најмногу и нашите сили се обидуваат да ја спасат демократијата. Светот треба да разбере и да ни помогне”.

Бидејќи главниот град паѓа во рацете на исламистичките бунтовници, предоцна е за молби за помош. Се појавија бројни извештаи дека Талибанците одат од врата до врата, подготвуваат списоци на жени и девојки на возраст од 12 до 45 години, кои потоа се принудени да се омажат за исламистички борци. На жените им се кажува дека не можат да излезат од дома без машка придружба, повеќе не можат да работат или учат или слободно да изберат облека што сакаат да ја носат. Образовните институции се затвораат.

За цела генерација Авганистанки кои влегоа во јавниот живот – пратениците, новинарите, локалните гувернери, лекарите, медицинските сестри, наставниците и јавните администратори – многу од нив ќе бидат лишени од своите права. Додека тие се трудеа, работејќи заедно со машките колеги и во заедниците кои не беа искористени да ги вклучат жените на позиции на авторитет, за да помогнат во изградбата на демократски управувано граѓанско општество, тие исто така се надеваа дека ќе отворат можности за подоцнежните генерации жени да ги наследат.

26 -годишната Захра е меѓу многуте млади жени кои се плашат дека нивното образование и амбиции ќе бидат уништени. Таа гледаше во четвртокот вечерта како Талибанците го преплавија нејзиниот роден град Херат, третиот град по големина во Авганистан, и ги кренаа нивните бели знамиња на кои се декларира исламската вероисповест.

„Јас сум во голем шок“, рече Захра, која работи за непрофитна организација за подигање на свеста за жените. „Како е можно за мене како жена која работела напорно и се трудела да учи и напредува, сега да морам да се кријам и да останам дома?

Захра престана да оди во канцеларија пред еден месец, кога Талибанците беа близу, и почна да работи од дома. Но, од четвртокот таа воопшто не може да работи.

Многу други образовани Авганистанки излегоа на социјалните медиуми да апелираат за помош и да ја изразат својата фрустрација.

„Со уривање на секој град, човечки тела се распаѓаат, соништата пропаѓаат, историјата и идниот колапс, уметноста и културата, животот и убавината пропаѓаат, нашиот свет пропаѓа“, напиша авганистанскиот фотограф Рада Акбар на Твитер.

Кога фундаменталистичката група владееше со Авганистан од 1996 до 2001 година, тие воведоа шеријатски закон, строго толкување на исламскиот закон што значеше дека жените не можат да работат, на девојчињата им беше забрането да посетуваат училиште, а жените мораа да ги покриваат лицата во јавност и секогаш да бидат придружувани од маж кој е истовремено во сродна врска со нив, ако сакаат да ги напуштат своите домови.

Жените што ги прекршија правилата понекогаш претрпеа понижување и јавно тепање од талибанската верска полиција. Талибанците извршија и јавни егзекуции, им ги отсекоа рацете на крадците и ги каменуваа жените обвинети за прељуба.

Source France 24