Унгарските активисти и меѓународната заедница го осудуваат новиот хомофобичен закон

Унгарски активисти пред зградата на парламентот во Будимпешта кренаа огромно срце во боите на ЛГБТИ во знак на протест против законот за забрана за споменување на ЛГБТИ содржина во училиштата и медиумите, слично на контроверзниот руски закон од 2013 година.

Овој протест е во продолжение на долгогодишните напори на унгарските ултра-конзервативни политичари за кршење на правата на ЛГБТИ луѓето.

Лука Дадитс, портпарол на здружението Хатер, рече дека граѓанската непослушност е единствениот начин на кој можеме да се избориме за укинување на спорниот закон. Тој исто така посочува дека спроведувањето на овој закон ќе придонесе за стигматизација на квир луѓето и ќе ги изложи на ризик од насилство и малтретирање во училиштата.

Дадитс и Виг Давид, шеф на унгарскиот Amnesty International, на демонстрациите изјавија дека човековите права не треба да бидат „мени“ за избор на владата и предупредија дека законот ќе служи како позадина за напади, заплашувања и (самостојно ) цензура.

Законот стапи на сила на 8 јули и покрај бројните критики. Во средата, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги повика европратениците строго да го осудат срамниот закон. „Хомосексуалноста се поистоветува со порнографија“, изјави Урсула фон дер Лајен на дебатата во Стразбур минатата недела. „Под изговор за заштита на децата, законот се користи за дискриминација на луѓето поради нивната сексуална ориентација.“

И покрај меѓународниот притисок, Гергели Гулјаш, шефот на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, одби да го повлече законот. „Напорите на Брисел да ги пуштат ЛГБТИ активистите во училишта и градинки се залудни“, рече тој. „Не сме подготвени да го сториме тоа.

Резолуцијата усвоена во четвртокот со 459 гласа „за“, 147 „против“ и 58 воздржани во Европскиот парламент прогласи дека унгарскиот закон ги крши клучните принципи содржани во Повелбата на ЕУ за основните права и Договорите и законодавството на ЕУ за внатрешни работи.

Source Vox Feminae