Џон Гедерт: Поранешниот олимписки тренер од САД е пронајден мртов по обвиненијата за сексуален напад

Поранешен олимписки тренер за гимнастика од САД се самоуби неколку часа откако беше обвинет за сексуален напад и трговија со луѓе, соопштија службени претставници.

Јавниот обвинител на Мичиген ја потврди смртта на Џон Гедерт, неколку часа по изнесувањето на 24 обвиненија против него.

Гедерт беше главен тренер на женскиот тим за гимнастика во 2012 година и тесно соработуваше со тимскиот лекар Лери Насар.

Насар беше осуден на 300 години затвор во 2018 година за злоупотреба на повеќе од 250 девојки од својата позиција.

Раширените откритија за злоупотреба предизвикаа интензивен надзор над гимнастиката во САД и критики за тоа како ги штити спортистите.

Гедерт, 63, беше сопственик на објектот за обука во Мичиген, каде што Насар служеше како лекар на теретаната. Голем број гимнастичари го обвинија за насилно однесување кога сведочеа за време на судењето на Насар.

Се очекуваше тој да се предаде во четвртокот попладне, но не се појави, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител.

„Мојата канцеларија е известена дека телото на Џон Гедерт е пронајдено доцна попладнево откако си го одзел животот,“ рече подоцна во изјавата јавниот обвинител на Мичиген, Дана Несел.

„Ова е трагичен крај на трагичната приказна за сите вклучени лица.“

За што беше обвинет Гедерт?

Претходно, г-ѓа Несел објави 24 одделни обвиненија против Гедерт кои „се фокусираат на повеќе дела на вербално, физичко и сексуално злоставување извршени од обвинетиот против повеќе млади жени“.

Две од точките вклучуваат наводен сексуален напад врз девојче на возраст од 13 до 16 години.

Тој исто така се соочи со 14 обвиненија за трговија со луѓе за наводно подложување на „неговите спортисти на присилна работа или услуги под екстремни услови што придонеле да претрпат повреди и штети“

Гедерт „ги занемари оние повреди што му беа пријавени од жртвите и употреби принуда, заплашување, закани и физичка сила за да ги натера да настапуваат според стандардот што го очекуваше,“ се вели во соопштението на јавниот обвинител.

Адвокат на некои од наводните жртви на Гедерт претходно го поздрави толкувањето на законите за трговија со луѓе во случајот и рече дека тоа претставува „важен чекор во заштитата на децата“ за потенцијално одвраќање на слични постапки од страна на други.

Гедерт беше обвинет и за лажење на истражителите во 2016 година за време на истрагата за наводите против Насар.

Кој е најновиот скандал во гимнастиката во САД?

Во јануари 2020 година, USA Gymnastics објави план за исплата на спогодба од 215 милиони американски долари (164 милиони фунти) на групата спортисти злоупотребени од Насар.

Претседателот и извршен директор на USA Gymnastics, Ли Ли Леунг изјави дека тие „препознаваме колку длабоко ја скршивме довербата на нашите спортисти и заедницата и работиме напорно за да ја вратиме таа доверба.“

Но, некои, вклучително и најодликуваната гимнастичарка во САД, Симоне Бајлс, веруваат дека организацијата „не презеде целосна одговорност за своите постапки“ во врска со скандалот.

Бајлс, 23, која беше една од гимнастичарките злоупотребени од Насар, повика на независна истрага.

“Ние им носиме медали. Ние го правиме нашиот дел. Вие не можете да го направите својот дел за возврат?” таа изјави за CBS минатата недела. „Едноставно, болно е.“

Source BBC