Категорија

ЛГБТИ

Протест на украинските ЛГБТИ активисти пред претседателскиот кабинет 

Новоформираната асоцијација „UkrainePride“ ќе биде домаќин на Парадата на гордоста во Киев, Украина, на 30 јули пред зградата на претседателската администрација, според украинското издание на вестите „Киев пост“. Настанот во Киев ќе трае од…

Илјадници демонстранти маршираат за ЛГБТИ правата во Будимпешта

Илјадници Унгарци маршираа на најголемата парада на гордоста во Будимпешта во саботата, во услови на напнатост предизвикана од серија анти-ЛГБТИ реформи на премиерот Виктор Орбан. Група од околу 200 контра-демонстранти по должината на…

Унгарските активисти и меѓународната заедница го осудуваат новиот хомофобичен закон

Унгарски активисти пред зградата на парламентот во Будимпешта кренаа огромно срце во боите на ЛГБТИ во знак на протест против законот за забрана за споменување на ЛГБТИ содржина во училиштата и медиумите, слично на контроверзниот руски…

Скопје Pride Week, 26 јуни: „Вон ѕидовите!“

Втората Парада на гордоста (Skopje Pride) во Скопје ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), под слоганот  „Вон ѕидовите!“, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ). „Оваа година Парадата на гордоста…

Музичарот Dizz за крајот на стигмата за ХИВ

Dizz е посветен на „застапување на недоволно застапените“. Тоа е изјавата за мисијата што стои зад неговиот бенд, rIVerse, квир музички бенд чии членови станаа пријатели по турнејата High School Musical 2. Како главен текстописец и…