Kongresistja Demokratike e arrestuar gjatë protestës për të drejtat e votimit në Capitol

Joyce Beatty, kryetar i Grupit të Zi të Kongresit, po i bënte thirrje Senatit të miratojë një projekt-ligj kryesor të reformës zgjedhore

Kongresistja Joyce Beatty, një Demokrat i Ohajos, ishte një nga nëntë personat e arrestuar gjatë një proteste për të drejtat e votës në Kapitol këtë pasdite.

Beatty, e cila shërben si kryetare e Grupit të Zi të Kongresit, ndau një foto në Twitter të oficerëve të policisë së Kapitolit (USCP) të SH.B.A.-së duke i vënë asaj një zinxhir dhe duke e shoqëruar atë nga ndërtesa.

“Le të votojnë njerëzit. Luftoni për drejtësi, ”tha Beatty në cicërimë.

Kongresistja kishte marrë pjesë në një protestë që i bënte thirrje Senatit të miratojë ligjin për njerëzit, ligjin për reformën zgjedhore të demokratëve. Biden takon Merkelin në Shtëpinë e Bardhë: nations Kombet tona e kuptojnë domosdoshmërinë e demokracisë ’- siç ndodhi.

Kërkesat për të ndryshuar filibusterin për të miratuar Aktin Për Njerëzit, si dhe Aktin për të Drejtat e Votimit John Lewis, janë intensifikuar pasi Republikanët kanë miratuar kufizime të votimit në të gjithë vendin.

Një reporter i NBC News ndau një video në Twitter të protestuesve, të udhëhequr nga Beatty, duke hyrë në Kapitol duke brohoritur, “Fundi i filibuster!”

Sipas USCP, oficerët mbërritën në skenën e protestës, në ndërtesën e zyrës së Senatit Hart, në rreth 3.30 pasdite pas “raporteve të veprimtarisë së demonstrimit të paligjshëm”.

“Pasi oficerët mbërritën në vendin e ngjarjes, ata i paralajmëruan demonstruesit tre herë të ndalonin. Ata që nuk pranuan u arrestuan, ”tha USCP në një deklaratë.

Source The Guardian