Руски воздушен напад врз фреквентен трговски центар во Кременчук, Украина

Во понеделникот, Русија изврши воздушен напад врз преполн трговски центар во Кременчук, централна Украина. Целата зграда беше запалена, а операцијата за пребарување и спасување на лицата во трговскиот продолжи во текот на ноќта.

Најмалку 18 лица загинаа, изјави во вторникот Дмитро Лунин, шеф на воената управа на регионот Полтава. Тој претходно изјави дека бројот на загинати може да се зголеми.

„Уште 36 лица се исчезнати“, рече тој, додавајќи дека повеќе од 1.000 луѓе, вклучително спасувачи, полицајци, медицински лица и доброволци, работеле во текот на ноќта. „Продолжуваме со потрагата.“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по штрајкот изјави дека до 1.000 луѓе биле во трговскиот центар пред да се најави воздушниот напад.

„За среќа, колку што знаеме, во тоа време, многу луѓе успеаја да излезат, но сè уште имаше луѓе внатре –  работници и неколку посетители“, рече тој.

Лидерите на G7, односно седумте најразвиени држави во светот, изјавија дека рускиот претседател Владимир Путин и одговорните за нападот во Кременчук ќе одговараат за военото злосторство: „Неселективни напади врз невини цивили претставува воено злосторство.“

Најмалку 58 лица се повредени, според украинската државна служба за вонредни состојби, додека Лунин изјави дека 25 лица се примени на интензивна нега во болницата во Кременчук.

На видеото од местото на настанот се гледа како силен чад извира од зградата која ја зафати пожар. Трговскиот центар се протега на околу еден хектар, приближно со големина на две фудбалски игралишта, а нападот се случи околу 16 часот по локално време, според Володимир Солохуб, регионален функционер во локалната администрација во областа Полтава.

„Не знаеме уште колку луѓе би можеле да бидат под урнатините“, рече Солохуб.

Зеленски изјави дека нападот е „еден од најпркосните терористички напади во европската историја“, во неговото видео обраќање.

„Мирен град, обичен трговски центар во кој беа присутни жени, деца, обични цивили“, рече тој.

„Само тотално луди терористи, кои не треба да имаат нивно место на земјата, можат да нападнат таков објект. И ова не е ракетен напад надвор од целта, ова е пресметан руски удар – токму во овој трговски центар.“

Цел на нападот беше локација во централна Украина далеку од епицентарот на руската војна, која неодамна беше фокусирана на источниот дел на државата. Украинските власти соопштија дека нападот бил извршен со руска ракета КХ-22, која може да носи експлозивна боева глава до 1 тон (1016 килограми).

Source CNN