Browsing Tag

Западен Балкан

Ескалираше протестот против францускиот предлог: 47 полицајци повредени, од кои 11 се со потешки…

За време на вчерашниот протест против францускиот предлог, беа повредени 47 полицајци, од кои 11 имаат потешки повреди, а двајца се сериозно повредени. МВР соопшти дека се приведени 11 демонстранти. Протестот започна пред Влада, а потоа…

25 минути: Љубов, солидарност и помош кон луѓето со попречености

Случајот со малото девојче Ембла ја крена на нозе целата јавност и ја исфрли на површина уште еднаш нефункционалноста на институциите, системските пропусти на Министерството за труд и социјална политика, но и вкоренетите предрасуди во…

25 минути: Зошто никој не бара одговорност за студените радијатори?

https://www.youtube.com/watch?v=f0yrbmVuwLw Алармот се вклучи, енергетската криза кулминира. Зошто никој не бара одговорност за студените радијатори? Дали воопшто има смисол да смисла Регулаторната комисија за енергетика, ако нема…

25 минути: Зошто несреќите остануваат неказнети?

Системските пропусти низ годиниве резултираа со големи трагедии, изгубени животи и катастрофални последици кои оставија длабога трага врз граѓаните, но и државните институции. Некои од нив се охридската бродска несреќа, автобуската несреќа…

Независните листи на граѓани будат надеж за промени

Првиот круг од локалните избори во Северна Македонија, седми по ред од прогласувањето независност на земјата, ќе се одржи на 17 октомври. Во не толку долгата традиција на македонската политика, локалните избори отсекогаш биле можност за…

ХЕРА: Сексуалното образование да не се злоупотребува за политички маркетинг

ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражувања упатува демант на содржината на текстот со наслов „Сексуално образование на основците по терк на ХЕРА, од каде доаѓа Царовска“, објавен на телевизија Алфа на ден 12.07.2021 година.…

Отпуштања на работници: Време на злоупотреби

Кризата со пандемијата најмногу ја погоди текстилната индустрија, а сопствениците бараат форми на излез на разни начини и со откази на работниците. Настрадаа и работниците во чевларската индустрија. Штипска Баргала отпушти околу 100…

Собранието на Косово ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Косовското собрание во средата донесе резолуција со која се осудува геноцидот во Сребреница во јули 1995 година. 89 пратеници гласаа за усвојување на резолуцијата, никој не беше против или беше воздржан. Претходно претставниците на…