Browsing Tag

репродуктивни права

Во Унгарија абортусот станува нелегален без да се слушне срцевата акција на фетусот

Во Унгарија, жените и девојките кои сакаат да направат абортус ќе бидат принудени да го слушнат „чукањето на срцето“ на фетусот пред лекарите да продолжат со процедурата. „Тоа е дефинитивно загрижувачки чекор назад, и навистина лош…

САД: Правниот статус на абортусот се менува од ден на ден откако Ро против Вејд се поништи

Во некои држави, правниот статус на абортусот веќе се смени неколку пати од одлуката на Врховниот суд минатиот месец. Законите за абортус во САД се менуваат речиси секојдневно, поради големиот број петиции од републиканските јавни…

Забраната за абортус во САД ги занемарува животите на жртвите на силување

Политичари во САД кои биле против легализацијата на абортусот отсекогаш биле јасни во една работа: абортусот е убиство. Но, со години, оваа „логика“ не се спротивставува на нивната повремена отстапка дека забраните за абортус треба да…

САД: Клиниките за абортус се подготвуваат за пораст на пациенти ако се поништи пресудата „Ро против…

Клиниките за абортус во САД кои веројатно ќе го задржат пристапот до процедурата за абортус се подготвуваат за потенцијален прилив на пациенти по извештајот за нацрт-мислењето на мнозинството на Врховниот суд што би ја поништило историската…

Марш за репродуктивна правда во Словачка: Нема да молчиме! 

Вчера, на 18 октомври, беше организиран марш за репродуктивна правда од страна на граѓанската иницијатива „Да не молчиме! како реакција на сегашните ограничувања на правото за абортус во Словачка. Денеска ќе се одржи состанокот на…

Белгија ќе ги финансира жените кои сакаат да абортираат во Полска 

Белгија соопшти дека ќе обезбеди финансиска поддршка за жените во Полска кои не можат да абортираат. Претходно оваа година, земјата воведе скоро целосна забрана за прекинување на бременоста со исклучок на случаи на силување или инцест…

Во Франција контрацепцијата станува бесплатна за жени до 25 години

Франција ќе обезбеди бесплатен пристап до контрацептивни средства за жени под 25 години од 1 јануари 2022 година, изјави во четвртокот францускиот министер за здравство Оливие Веран, пренесува порталот France 24. „Има намалување на…