Browsing Tag

САД

Репродуктивни права: Во Тексас стапува на сила забраната за абортирање по 6 недели

Контроверзниот закон во Тексас за забрана за абортирање по шест недели од бременоста стапи на сила, откако Врховниот суд на САД не постапи по барањето да се забрани донесувањето на овој нехуман закон од страна на активистите и организациите…

Женските права и мисијата на САД во Авганистан

Долгогодишните напори на САД да влијаат врз развојот на демократијата во Авганистан и на кое било друго место во светот, всушност, никогаш не им оделе во прилог на жените и нивните права. Во јули, поранешниот претседател на Соединетите…

Администрацијата на Бајден презеде правна акција против државите со анти-транс закони

Министерството за правда поднесе изјави за интерес за поддршка на тужбите поднесени против Арканзас и Западна Вирџинија откако тие донесоа закони на почетокот на оваа година со кои се ограничуваше здравствената заштита и спортското учество…

Монтана само што донесе три анти-ЛГБТ+ закони за една недела

По трет пат во рок од една недела, гувернерот на Монтана, Грег Џианфорте, донесе закон со кој се дозволува дискриминација кон ЛГБТ + заедница во државата. Во петокот, републиканскиот пратеник го потпиша предлог-законот 112 од Домот, со…

Поетесата Маја Ангелу, астронаутот Сали Рајд и 18 други жени ќе бидат прикажани на американските…

Маја Ангелу и Сали Рајд се првите жени кои ќе се појават во новата серија монети во чест на 20 жени кои играле огромна улога во историјата на САД. Американската ковачница ќе започне да ги пушта во промет овие монети во 2021 и тие ќе…