Browsing Tag

CNN

После рекорден број на победи, еве што имаа да кажат новоизбраните жени од GOP за иднината на…

Како резултат на рекордниот број на жени-републиканки кои освоија места во Конгресот, две од новоизбраните пратенички, републиканката Ненси Мејс и републиканката Никол Малиотакис, ја истакнаа важноста за создавање застапеност во…

Дрвјата почнуваат да ги губат лисјата порано поради климатските промени

(Си-Ен-Ен) Едно ново истражување покажува дека лисјата ќе започнат порано да паѓаат од дрвјата поради загревањето на планетата, кое е во спротивност со претходните претпоставки дека топлите температурите го одложуваат почетокот на есента.…

Камала Харис, како прва жена избрана за потпретседател, вели дека „нема да биде последна“

Во говорот во саботата вечерта во Вилмингтон, Делавер, пред да го претстави новоизбраниот претседател Бајден, Харис исто така им се заблагодари на црните жени, велејќи дека тие „премногу често се занемаруваат, но толку често докажуваат дека…

Повеќе луѓе починаа од Ковид-19 отколку во последните 5 сезони на грип заедно. И коронавирусот е…

Уште еднаш, погрешното споредување помеѓу грипот и Ковид-19 привлече големо внимание на Интернет. "Сезоната на грип претстои! Многу луѓе секоја година, понекогаш над 100.000 и покрај вакцината, умираат од грип", објави твитер претседателот…