Петмина новинари загинаа во првиот месец од војната во Украина

Најмалку пет новинари и медиумски работници се убиени додека известувале за руската инвазија на Украина од почетокот на 24 февруари, а уште неколку се ранети или киднапирани.

Еден месец откако силите на рускиот претседател Владимир Путин ја нападнаа Украина, најмалку пет медиумски работници се меѓу стотиците цивили кои досега беа убиени, што ги зголеми стравувањата дека новинарите се намерно цел на напад.

Оксана Баулина, руска новинарка која работи за независна информативна страница „Инсајдер“, беше последната што беше убиена претходно оваа недела.

Баулина, која порано работеше за антикорупциската организација на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални пред да ја напушти Русија, „умре под оган во Киев“, објави The Insider во средата. „Таа го снимаше уништувањето откако руските трупи го гранатираа квартот Подил во главниот град“, се додава.

Групата за кампања за слобода на медиумите Репортери без граници минатата недела го повика главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд, кој ги истражува воените злосторства во Украина, да ги истражи и злосторствата извршени врз новинари од страна на руските сили.

„Најмалку осум новинари или медиумски екипи беа намерно цел на руските сили или беа жртви на неселективно бомбардирање“, велат од Репортери без граници.

На 1 март, украинскиот оператор на камера Јевхени Сакун беше убиен за време на руски напад врз телевизиска кула во Киев – еден од серијата наводни намерни напади врз радио и ТВ-кулите од почетокот на војната, со цел да се замолчат украинските медиуми.

Американскиот новинар и режисер Брент Рено загина на 13 март кога автомобилот во кој патуваше со своите колеги беше под оган во градот Ирпин.

Следниот ден, француско-ирскиот оператор на камера Пјер Закржевски и украинската новинарка Олександра Кувшинова, кои и двајцата известуваа за војната за Фокс њуз, беа убиени кога нивниот автомобил беше погоден од истрели во Хоренка, село на околу 20 милји од Киев.

Репортери без граници соопштија дека телевизиска екипа на британскиот Скај њуз, чешки тим од медиумот Вокспот, швајцарски новинар и екипа на ТВ Ал Араби, исто така, биле намерно цел на напади.

Неколку други новинари исчезнаа или беа приведени од руските сили од почетокот на војната, вклучително и Викторија Рошчина, репортер на украинската ТВ Хромадске, која беше ослободена во понеделникот по десет дена во заробеништво.

„Повеќе новинари исчезнаа или беа приведени под матни околности од почетокот на војната, а овие инциденти служат само за малтретирање на печатот и задушување на независното известување“, изјави Гулноза Саид, програмски координатор за Европа и Централна Азија на Комитетот за заштита на новинарите.

Двајца новинари на Associated Press во опколениот пристанишен град Мариупол опишаа како успеале да избегаат од, како што веруваат, обид на руски војници да ги приведат поради нивното известување за постојаниот напад на Москва врз цивилни области, вклучително и убивање деца.

Source Balkan Insight