Категорија

Новости

На три лица им се суди во Полска заради ЛГБТИ знак на постери од религиозна икона

На тројца активисти за човекови права им се судеше во средата во Полска за наводно сквернавење и навреда на верските чувства со додавање на симболот на виножитото на движењето ЛГБТИ на постерите со почитувана римокатоличка икона и јавно…

Прележувањето на Ковид дава слично ниво на заштита како вакцината, но во период од 20 недели

Луѓето кои прележале коронавирус имаат слично ниво на имунитет како и оние кои примиле вакцина – барем за првите пет месеци, сугерира истражување на (Public Health England). Студија која опфати повеќе од 20.000 здравствени работници…

Успех за жените номинирани на наградите на London critics’ circle film awards

Филмови во режија на жени ги вклучуваат Saint Maud на Rose Glass со осум номинации, следен од Rocks на Sarah Gavron, со шест номинации. Режисерките триумфираа во номинациите за годишните награди во кругот на критичарите во Лондон, со…

22 катастрофи, 262 мртви, штета од 95 милијарди долари: САД забележа рекордна година за климатски…

САД беа погодени од рекорден број на катастрофи предизвикани од временските услови и климата во 2020 година, огромните пожари го зафатаија западот, ураганите едноподруго го надлеаа истокот и екстремната топлина го зафати централниот дел на…

Јужна Кореја: Излегувањето од затвор на силувач на дете предизвика барање за промена

Намалената казна и последователното ослободување на човек осуден за брутално силување на дете покрена нова дебата околу правниот систем на Јужна Кореја, пренесува Дејвид Оу за BBC. Пред 12 години, утрото на 11 декември, осумгодишно…

За книгите што најмногу влијаеле на делата на Дејвид Боуви

Дејвид Боуви, еден од највлијателните уметници и рок икони на 20 век,  создаваше музика која беше проследена со симболика и референци. Ова не само што го покажа талентот на Боуви како уметник, туку докажа дека Боуви бил страствен љубител на…

Ковид: Забранет влез во Кина на тимот на СЗО што го истражува потеклото на вирусот

На тимот на Светската здравствена организација (СЗО), кој треба да го испита потеклото на Ковид-19 во градот Вухан, му беше забранет влезот во Кина. Двајца членови веќе беа на пат, а од СЗО велат дека проблемот е недостаток на дозволи за…

„Каде се жените?“ Откривање на изгубените дела на женските уметници од ренесансата

„Почнав да влегувам во музејски складишта и тавани и да проверувам што всушност има таму, какви дела има од жени уметници,“ вели Линда Фалконе, директорка на Advancing Women Artists. „Тоа беше нешто што никогаш порано не беше сторено,…