Browsing Tag

bbc

Кира Најтли ја отфрла можноста да снима интимни сцени кои се режирани од мажи

Кира Најтли изјави дека нема да се појавува во интимни сцени во филмови кои се режирани од страна на машки режисер. Говорејќи на подкастот „Chanel Connects,“ актерката рече: „Немам апсолутна забрана за снимање голи сцени, но истовремено…

Јужна Кореја: Излегувањето од затвор на силувач на дете предизвика барање за промена

Намалената казна и последователното ослободување на човек осуден за брутално силување на дете покрена нова дебата околу правниот систем на Јужна Кореја, пренесува Дејвид Оу за BBC. Пред 12 години, утрото на 11 декември, осумгодишно…

Гласините околу вакцините се побиени: микрочипови, ‘промената на ДНК’ и многу повеќе

Ние разгледавме некои од најчесто споделуваните лажни тврдења околу вакцините - сè, од наводни заговори за ставање микрочипови во луѓето до наводната модификација на нашиот генетски код. Тврдењата околу „промената на ДНК“…

Зошто новостекнатите квалификации не ви гарантираат ново работно место

Пандемијата го засили долготрајниот наратив дека реквалификувањето е одговор на невработеност. Но, дали е тоа всушност лек за проблеми на работната сила? Кога Лондон во март беше ставен под карантин, Балтасар Ромеро брзо сфати дека…

Тајното значење на приказните за духови

Но, класичните приказни на Џејмс помогнаа и во зацврстување на друг аспект на формата:  основната мажественост. Џејмс, образован на Кингс колеџот во Кембриџ, строго се спротивставувал на приемот на студентки. На крајот заминал на Итон,…

Принудена контрола и психичко насилство: „Имав 16 години и мислев дека е нормално“

Во септември, британската влада го направи задолжително учењето за принудената контрола во училиштата. Разликата помеѓу здрава и насилна врска не е секогаш очигледна - особено кога трајното влијание не е видливо како модринка - но може да…

Како „бавните улици“ кои се адаптирани за велосипедистите ги менуваат градовите

Движењето околу Богота може да биде Џекил и Хајд искуство. Од една страна, градот е озлогласен по најголемиот сообраќај во светот. Сепак, од друга страна, неговата велосипедска инфраструктура се смета за примерен модел на одржлива урбана…

Брак, свадба и традиција: Зошто толку многу жени продолжуваат да го менуваат своето моминско презиме…

Планирање на свадба за време на пандемија е полно неизвесности, но за 30-годишната Линдзи Еванс постои едно нешто за кое е сигурна, а тоа е - промена на сопственото презиме. Венчавката на оваа жена од Калифорнија и нејзиниот партнер е…

Како пандемијата предизвика европска револуција во велосипедизмот

Повеќе од 1 милијарда евра (907 милиони фунти; 1,1 милијарди американски долари) се потрошени на инфраструктура  поврзана со велосипедизам, а од почетокот на пандемијата направени се нови велосипедски ленти во должина од 2.300 километри…

Ковид: Колку треба да бидеме загрижени?

Се чувствува како да има постојан прилив на информации и ќе ви биде простено ако се изгубите во виорот на насловите. Значи - да се задржиме на прашањето -  многу директно и многу едноставно. Каде сме, дали е ова повторување на пролетта и…