Browsing Tag

LGBTI Rights

Унгарскиот декрет создава поволни услови за ново анти-ЛГБТ законодавство

Контроверзниот анти-ЛГБТ закон на унгарската влада, усвоен во јуни, ќе се применува во близина на црквите, како и училиштата, според новиот официјален декрет. Таканаречениот Закон за борба против педофилијата првично имаше за цел да ги…

Нов Зеланд може да биде следната земја што ќе ја забрани терапијата за промена на сексуалната…

Нов Зеланд во петокот воведе закон кој ќе забрани терапија за промена на сексуалната ориентација. Предложениот предлог-закон е усогласен со неодамнешните чекори што другите земји ги презедоа за да обезбедат безбедност за ЛГБТИ+…

Протест на украинските ЛГБТИ активисти пред претседателскиот кабинет 

Новоформираната асоцијација „UkrainePride“ ќе биде домаќин на Парадата на гордоста во Киев, Украина, на 30 јули пред зградата на претседателската администрација, според украинското издание на вестите „Киев пост“. Настанот во Киев ќе трае од…