Камала Харис, како прва жена избрана за потпретседател, вели дека „нема да биде последна“

Ноќта кога новоизбраната потпретседателка Камала Харис влезе во историјата, таа ја призна долгата битка со која се соочуваа жените за право на глас и за влегување во највисоките редови на американската политика - и рече дека „секое девојче што гледа“ низ целата земја сега знае дека може да го направи истото.

Во говорот во саботата вечерта во Вилмингтон, Делавер, пред да го претстави новоизбраниот претседател Бајден, Харис исто така им се заблагодари на црните жени, велејќи дека тие „премногу често се занемаруваат, но толку често докажуваат дека тие се столбот на нашата демократија“.„Додека јас сум можеби првата жена во оваа канцеларија, нема да бидам последна“, рече Харис. „Бидејќи секое девојче што гледа вечерва гледа дека ова е земја на можности.

„И на децата на нашата земја, без оглед на вашиот пол, нашата земја ви испрати јасна порака: Сонувајте со амбиција, водете со убедување и гледајте се себеси на начин на кој другите не може да ве гледаат, едноставно затоа што никогаш не виделе. А ние ќе ви аплаудираме на секој чекор “, рече таа.

Фигура во историјата, како прва жена, прва црна личност и прва избрана за потпретседателка од Јужна Азија, Харис го започна својот говор со потсетување на претставникот на Џорџија, Џон Луис, иконата за граѓански права, која почина оваа година.

Харис беше четвртата жена која се појави на претседателската трка на најголемата политичка партија, по кандидатката за потпретседател на Демократската партија, Џералдин Фераро во 1984 година, републиканката Сара Пејлин во 2008 година и кандидатката на демократите Хилари Клинтон во 2016 година. Таа е прва што победи.

Во својот говор, Харис исто така ја изрази својата благодарност до Бајден и неговото семејство, заблагодарувајќи им се на избраниот претседател и неговата сопруга Џил Бајден, „за пречекувањето на нашето семејство од страна на нивното за време на ова неверојатно патување“. Таа го спомна и Боу Бајден, покојниот син на новоизбраниот претседател, со кого Харис прво се запозна кога беа државни јавни обвинители.

Харис зборуваше новата генерација жени кои гласаа во 2020 година и се сети на нејзината мајка, Шјамала Гопалан Харис, која како млада жена се досели во САД од Индија. „Кога дојде тука кога имаше 19 години, не можеше да го замисли овој момент“, рече Харис за нејзината мајка, која почина во 2009 година. „Но, таа веруваше во една Америка каде се овозможени ваквите случувања“.
„Мислам на неа и на генерациите жени – црни жени, азијки, бели, латино и домородни Американки – низ историјата на нашата нација, кои вечерва го трасираа патот за овој момент“, рече таа. „Жените кои се бореа и жртвуваа толку многу за еднаквост, слобода и правда за сите, вклучително и црните жени, кои премногу често се занемаруваат, но толку често докажуваат дека се столбот на нашата демократија.“

Таа носеше бел костум, алудирајќи на суфражетите 100 години откако им беше загарантирано уставното право на жените. “Вечерва размислувам за нивната борба, нивната решителност и силата на нивната визија да видат што може да биде, независно од она што било. И јас стојам на нивните раменици”, рече Харис. „Какво сведоштво за карактерот на Џо е тоа што тој имаше смелост да сруши една од најсуштинските бариери што постојат во нашата земја и да избере жена за свој потпретседател.“

Source CNN