Категорија

Мислење

Одеса, Украина: Руски проектил погоди станбена зграда, загинати се најмалку 17 лица

Во раните утрински часови, руски проектил погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија локалните власти. „Еден проектил погодил зграда во градот…

Руски воздушен напад врз фреквентен трговски центар во Кременчук, Украина

Во понеделникот, Русија изврши воздушен напад врз преполн трговски центар во Кременчук, централна Украина. Целата зграда беше запалена, а операцијата за пребарување и спасување на лицата во трговскиот продолжи во текот на ноќта. Најмалку…

Петмина новинари загинаа во првиот месец од војната во Украина

Најмалку пет новинари и медиумски работници се убиени додека известувале за руската инвазија на Украина од почетокот на 24 февруари, а уште неколку се ранети или киднапирани. Еден месец откако силите на рускиот претседател Владимир Путин…

Приведена е новинарката Марина Овсијаникова која протестираше на рускиот Прв канал 

Марина Овсијаникова, уредничка на рускиот Канал 1, кој е под државна контрола, беше приведена откако во понеделникот се појави на сетот и упадна на програма во живо држејќи антивоен знак. Знакот, јасно видлив за неколку секунди, гласеше:…