Категорија

Женски права

Дали конечно Ирска е на правиот пат да се справи со менструалната сиромаштија?

Оваа година, лабуристичката сенаторка Ребека Мојнихан предложи Предлог-закон за ослободување на трошоците за производите за менструација во Ирска. Во предлог-законот за менструални производи (бесплатни средства) пишува дека влошките и…

Деми Ловато: Соочување со траумата по сексуалното злоупотребување

28-годишната музичарка откри во својот документарец насловен „Деми Ловато: Танцувајќи со ѓаволот“ дека лицето кое сексуално ја злоупотребило не претрпело никакви последици. Пејачката не кажува кој е сторителот, само дека потоа „морала…

Тинејџерка од Полска креираше “webshop” за пријавување на семејно насилство

Вознемирена од извештаите за зголемено семејно насилство од самиот почеток на рестрикциите поради коронавирусот, средношколката Кристина Паско од Полска реши да започне лажна онлајн продавница за да им понуди спас на жртвите заробени во…

Една од три жени е изложена на насилство – СЗО

Една од три жени на глобално ниво, или околу 736 милиони, биле изложени на физичко или сексуално насилство во текот на нивниот живот, според новата анализа на Светската здравствена организација (СЗО). Новиот извештај сугерира дека, иако…

Родилка оставена без матка, бубрег и јајник: Лекарската комора не смета дека имало пропуст од страна…

И покрај тоа што струшкиот лекар Мухамед Асани непотребно и без дозвола и ги извади матката, бубрегот и јајникот на пациентката Јилдиз Веапоска, Лекарската комора констатираше дека немало лекарски пропусти при процесот на пораѓање.…

Зошто 8 Март? – средношколски материјали за настава

Оваа година за првпат Тиииит! Инк. спреми педагошки прилагоден материјал на ниво на средно образование, за спроведување на час по повод 8 Март – Меѓународниот ден за борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност.…

8 март: Кратка историја на активизмот на жените

Првиот ден на жената беше одбележан во 1911 година, откако одлуката за тоа, една година порано, по предлог на Клара Цеткин, беше донесена од страна на Социјалистичката интернационала на жените на конференцијата во Копенхаген. Причините за…

Џон Гедерт: Поранешниот олимписки тренер од САД е пронајден мртов по обвиненијата за сексуален напад

Поранешен олимписки тренер за гимнастика од САД се самоуби неколку часа откако беше обвинет за сексуален напад и трговија со луѓе, соопштија службени претставници. Јавниот обвинител на Мичиген ја потврди смртта на Џон Гедерт, неколку…

Како жените на Балканот рекоа НЕ на сексуалното вознемирување

Во последниве недели, сè додека трае овој бран на балканската верзија на движењето #MeToo, се чини како регионот конечно да ги слушна сведочењата на сексуално злоставувани жени. Дали ова ни дава надеж дека овие простори, чија почва е…