Browsing Tag

литература

9 романи во потесен избор за наградата „Роман на годината“

Оваа година, наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ ќе се додели по 22 пат. Генерален покровител на оваа награда е „Комерцијална банка“ АД Скопје и…

Да се ​​изгубиме во библиотеките во Париз, истражувајќи ја Втората светска војна

Американската библиотека во Париз е точно во сенката на Ајфеловата кула. Нејзината колекција од 100.000 книги е распространета во три дела. Поединци од 60 земји можат да работат на долги маси или да шепотат близу машината за кафе. Како…

Интервју со Теодора Милеска, Feminist book club: Феминистичкото движење и филозофија воопшто не се…

Како дојдовте до идејата за Feminist book club и кои беа причините што ве инспираа да започнете иницијатива од овој тип? Уште од рана возраст сум љубител на книги, а феминизмот малку подоцна ми стана пасија во животот. И некако овие две…

Интервју со писателката Даниел Еванс за комплексноста на одвојувањето на фактот од фикцијата

Цитатот на Лусил Клифтон што ја отвора новата збирка раскази на Даниел Еванс - „Ова минато веќе ме чекаше кога пристигнав“ - ветува еден свет во кој ликовите се оптоварени со товари што им претходат. Справувањето со минатото и со проблемите…

Дали ново продолжение на Хари Потер би било некогаш повторно во ред?

Кога на 25 јануари се појавија гласини за идна телевизиска серија Хари Потер, тие се проширија прилично брзо. Според Холивуд Репортер, ХБО Макс и Ворнер Брос ги истражуваат своите опции за донесување на франшизата на телевизиските екрани.…

Една година од постоењето на „Самоглас“ – првата аудио платформа за книги на македонски јазик

Една година од постоењето на македонската платформата за аудио книги „Самоглас“ која е достапна преку веб страната www.samoglas.mk, a од неодамна е достапна и во мобилна верзија. Оваа платформа веќе има соработувано со голем број на…

За книгите што најмногу влијаеле на делата на Дејвид Боуви

Дејвид Боуви, еден од највлијателните уметници и рок икони на 20 век,  создаваше музика која беше проследена со симболика и референци. Ова не само што го покажа талентот на Боуви како уметник, туку докажа дека Боуви бил страствен љубител на…

Платформата за аудио книги „Самоглас“ достапна и како мобилна апликација

Тимот на Самоглас, со огромно задоволство ја споделува една од најважните вести за нив, годинава. Од пред некој ден, мобилната апликација на Самоглас е веќе пуштена во употреба. Корисници на Андроид можат да ја најдат на следниов линк:…

Тајното значење на приказните за духови

Но, класичните приказни на Џејмс помогнаа и во зацврстување на друг аспект на формата:  основната мажественост. Џејмс, образован на Кингс колеџот во Кембриџ, строго се спротивставувал на приемот на студентки. На крајот заминал на Итон,…

„Зошто е важно понекогаш да се биде исплашен“ – полската нобеловка Шимборска за бајките и…

-Ако сакате вашите деца да бидат интелигентни, читајте им бајки. Ако сакате да бидат поинтелигентни, читајте им повеќе бајки – рекол Анштајн. Интелигенцијата, се разбира, е лабав термин што опфаќа различни манифестации, но увидот што му…