Browsing Tag

Македонски Новости

Одеса, Украина: Руски проектил погоди станбена зграда, загинати се најмалку 17 лица

Во раните утрински часови, руски проектил погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија локалните власти. „Еден проектил погодил зграда во градот…

Интервју со Милош Андоновски: Театарот мора да се отвори, мора да сака да слушне што мисли публиката…

Неодамна од печат излезе твојата авторска публикација „Драмска уметност – прирачник за наставници“, на македонски и албански јазик, во издание на „Театар за сите“. Што најмногу те инспирираше при процесот на структуирање на прирачникот?…

Повик за уписи на неформалната школа „Феминизам за сите“

Институтот за општествени и хуманистички науки објави повик за упис на партиципанти за неформалната школа „Феминистичко образование за сите“ која ќе се одржи од октомври до декември 2022. Оваа година, посебниот фокус е на младите и…

Полски суд пресуди дека четири „ЛГБТ – слободни зони“ мора да бидат укинати

Врховниот суд во Полска во вторникот пресуди дека таканаречените „ЛГБТ - слободни зони“ мора да бидат укинати во четири општини, пресуда која активистите ја поздравија како победа на човековите права и демократијата. Бројни локални…

Руски воздушен напад врз фреквентен трговски центар во Кременчук, Украина

Во понеделникот, Русија изврши воздушен напад врз преполн трговски центар во Кременчук, централна Украина. Целата зграда беше запалена, а операцијата за пребарување и спасување на лицата во трговскиот продолжи во текот на ноќта. Најмалку…

25 минути: Дали претстои тешка зима, и што презема Владата за да ги заштити граѓаните?

До крајот на месецов треба да има нов тарифник за струјата, како и нова цена за потрошувачите. Додека се подготвуваат измените, од Регулаторната комисија за енергетија (РКЕ) соопштија дека ќе има промени и во цените на парното, а сосема е…

Промовиран прирачник по драмска уметност во издание на „Театар за сите“

Вчера, во Public Room се одржа промоција на прирачникот по драмска уметност во издание на „Театар за сите“. Промотери на прирачникот беа писателката и професорката на ФДУ- Скопје, Ана Стојановска и актерот и режисер Бесфорд Идризи,…

Црна Гора тужена поради дискриминација кон истополовите парови

Невладината организација од Подгорица, ЛГБТ Форум Прогрес покрена правна постапка против државата Црна Гора пред локалниот суд во средата за наводна дискриминација на истополовите парови кои се венчале во странство. Извршниот директор на…

25 минути: Дали утешна награда за Македонија наместо ЕУ се Отворен Балкан и новата европска…

Француското претседавање со ЕУ не донесе ништо ново. Бугарското вето остана и покрај заложбите на Макрон да ги седне на заедничка маса премиерот Ковачевски и претседателот Румен Радев. Повеќе од очигледни се политичките и економските…

Хрватска: Започна кампањата против онлајн насилство врз жените

Од почетокот на овој месец, B.a.B.e. и Агенцијата за електронски медиуми почнаа со спроведување на кампањата за подигање на јавната свест за родово базирано онлајн насилство врз жените. Онлајн насилството врз жените е една од…