Категорија

Култура

Уметнички караван во посета на Скопје во рамките на проектот „Некои нè нарекуваат Балкан“

Оваа седмица во Скопје престојуваше уметнички караван во рамките на проектот „Некои нè нарекуваат Балкан“ (НННБ). Караванот го сочинуваат осуммина уметници од земјите кои учествуваат во проектот, како и мал продукциски тим. Во соработка со…

АМС и НМСМ ја доделија Наградата за младинско учество

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на млади, 12 август, во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, Агенцијата за млади и спорт во соработка со Националниот младински совет на Македонија ја доделија…

Забава по повод Меѓународниот ден на младите

По повод одбележување на Меѓународниот ден на младите (12 август), а воедно и затворање на неделата на млади, Националниот младински совет на Македонија и Агенцијата за млади и спорт, организираат Забава по повод Меѓународниот ден на…

Повик за волонтер(к)и на регионалниот книжевен фестивал „Друга приказна“

Книжевниот фестивал „Друга приказна“ отвори повик за волонтери и волонтерки кои би сакале да придонесат во реализацијата на  регионалниот книжевен фестивал „Друга приказна“ #7! „Потребни ни се ентузијастични, љубопитни и ажурни…

МакеДокс: Отворен повик за филмска работилница со филмскиот критичар Туе Стен Милер

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ објави отворен повик за учество во филмска работилница за развој на идеи со данскиот филмски критичар, Туе Стен Милер. Повикот е наменет за за режисери и продуценти со кратки кои се…

Промовиран прирачник по драмска уметност во издание на „Театар за сите“

Вчера, во Public Room се одржа промоција на прирачникот по драмска уметност во издание на „Театар за сите“. Промотери на прирачникот беа писателката и професорката на ФДУ- Скопје, Ана Стојановска и актерот и режисер Бесфорд Идризи,…

Во пресрет на 21-то издание на OFFest: Промоција на првата дискографска објава на Пијан Славеј

Во пресрет на 21-то издание на фестивалот OFFest кој ќе се одржи од 1 до 4 јуни, Скопскиот џез фестивал Ве поканува на промоција на новото издание на SJF Records – првата дискографска објава на Пијан Славеј оваа среда во Макка бар, со…

КУЛТУРА ПОД НЕБОТО – културна манифестација на отворена сцена во Паркот на Франкофонија

Од 16 мај до 15 јуни, на отворената сцена на Булфрогс балетското школо во Паркот на Франкофонијата ќе се одржува манифестацијата „Култура под небото“. Проектот е во организација на Булфрогс Балет и Булфрогс продукција, а е поддржан од…