Категорија

Новости

САД: Правниот статус на абортусот се менува од ден на ден откако Ро против Вејд се поништи

Во некои држави, правниот статус на абортусот веќе се смени неколку пати од одлуката на Врховниот суд минатиот месец. Законите за абортус во САД се менуваат речиси секојдневно, поради големиот број петиции од републиканските јавни…

Европска унија одлучи да ги забрани новите возила на фосилни горива најдоцна до 2035 година

Европската унија започнува со изготвување на законски решенија во рамки на климатскиот пакет Fit for 55, а Советот на ЕУ и Европскиот парламент ги официјализираа своите преговарачки позиции. Ќе се обидат да најдат заеднички јазик на патот…

Ескалираше протестот против францускиот предлог: 47 полицајци повредени, од кои 11 се со потешки…

За време на вчерашниот протест против францускиот предлог, беа повредени 47 полицајци, од кои 11 имаат потешки повреди, а двајца се сериозно повредени. МВР соопшти дека се приведени 11 демонстранти. Протестот започна пред Влада, а потоа…

25 минути: Дали има воопшто нов француски предлог?

Француски предлог по неколку неделно патување на релација Париз-Брисел-Софија, конечно пристигна на Илинденска број 2. Додека премиерот Ковачевски заедно со владините коалициски партнери го преставија Францускиот предлог на јавноста…

Одеса, Украина: Руски проектил погоди станбена зграда, загинати се најмалку 17 лица

Во раните утрински часови, руски проектил погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија локалните власти. „Еден проектил погодил зграда во градот…

Интервју со Милош Андоновски: Театарот мора да се отвори, мора да сака да слушне што мисли публиката…

Неодамна од печат излезе твојата авторска публикација „Драмска уметност – прирачник за наставници“, на македонски и албански јазик, во издание на „Театар за сите“. Што најмногу те инспирираше при процесот на структуирање на прирачникот?…