Категорија

25 минути

Патувај мирно, драга Илинка

Тогаш кога почина Илинка Митрева, слушнав коментар- помислиле дека е лажна вест, толку неверојатно звучело. Затоа што Илинка Митрева доаѓаше од друго време, кога политиката беше достоинствена. Кога таа ја направи таква. Илинка Митрева беше…

25 минути: Зошто мора да се прифати францускиот предлог?

Францускиот предлог за преговорите со ЕУ доведе до жестоки протести кои ескалираа во насилства, при што беа повредени 47 полицајци. Иако насилниците „тешко“ ја повредија идејата за собирите против францускиот предлог, она што…

25 минути: Дали има воопшто нов француски предлог?

Француски предлог по неколку неделно патување на релација Париз-Брисел-Софија, конечно пристигна на Илинденска број 2. Додека премиерот Ковачевски заедно со владините коалициски партнери го преставија Францускиот предлог на јавноста…

25 минути: Дали претстои тешка зима, и што презема Владата за да ги заштити граѓаните?

До крајот на месецов треба да има нов тарифник за струјата, како и нова цена за потрошувачите. Додека се подготвуваат измените, од Регулаторната комисија за енергетија (РКЕ) соопштија дека ќе има промени и во цените на парното, а сосема е…

25 минути: Дали утешна награда за Македонија наместо ЕУ се Отворен Балкан и новата европска…

Француското претседавање со ЕУ не донесе ништо ново. Бугарското вето остана и покрај заложбите на Макрон да ги седне на заедничка маса премиерот Ковачевски и претседателот Румен Радев. Повеќе од очигледни се политичките и економските…

25 минути: Зошто големите сили не вршат притисок врз Бугарија за решавање на спорот со Македонија?

Откако се реши грчкиот спор околу името, сега и српскиот спор со Српската православна црква (СПЦ) кој заврши со долгоочекуваното помирување со Македонската православна црква (МПЦ) останува отворено уште бугарското прашање. Уште еднаш се…

Различни тарифи на струја: Зошто досега се чекаше, дополнително да осиромашат граѓаните?

Време на криза, време на штедење- државата најавува различни тарифи за струјата за потрошувачите, но зошто се чекаше толку долго и зошто досега се штитеа само големите потрошувачи на струја, а не и останатите граѓани? Додека инфлацијата…

25 минути: Ова е држава во која владее неказнивоста

Долги истражни постапки, „антологиски“ судења, одложувања со банални образложенија, слаби обвиненија, укинати пресуди…Ова се дел од причините поради кои во Македонија случаите кои се од големо значење за јавноста како случајот со смртта на…

25 Минути: Слободата на медиумите е ограничена од зависноста на медиумите од пари

Македонија бележи скок од 33 места на глобалниот индекс за слободата на медиумите за 2022 година на „Репортери без граници“. Минатата година, Македонија беше на 90 место, а оваа година се наоѓа на 57 место. Сепак, и покрај подобрувањето на…

Работничките права во Македонија не подразбираат само достоинствени плати

Битката за работнички права продолжува – изминативе неколку недели во континуитет се одвиваа протести во повеќе сфери низ целата држава, а вчера се одржа годишниот масовен протест организиран од страна на Сојузот на синдикатите на…